ΤΜΗΜΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ

ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΘΕΩΡΗΤΙΚΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ


2019


250. Σάμαρης  Μιχαήλ
Stable Matchings and Indifference: Structural and Polyhedral Properties
Επιβλέπων: Δ. Θηλυκός (19-12-2019)

249. Κοκονέζη Σοφία
Approaches to the theory of aggregation
Επιβλέπων: Ε. Κυρούσης (25-11-2019)

248. Κοκκινάκης Αναστάσιος
Τοπολογική χειρουργική σε 3-πολλαπλότητες
Επιβλέπουσα: Σ. Λαμπροπούλου (12-11-2019)

247. Κωνσταντός Κωνσταντίνος
Το ριζικό Jacobson μιας Άλγεβρας Nest και ενός Ημισταυρωτού Γινομένου
Επιβλέπων: Α. Κατάβολος (05-11-2019)

246. Γαζούλης Δημήτριος
Ελλειπτικά συστήματα μεταβολικής δομής
Επιβλέπων: Ν. Αλικάκος (08-10-2019)

245. Κολυβάς Πέτρος
Ελεύθερες ομάδες και η τοπολογία των πεπερασμένων γραφημάτων
Επιβλέπων: Μ. Συκιώτης (27-09-2019)

244. Ηλιόπουλος Αλέξανδρος
Προσθετική θεωρία αριθμών
Επιβλέπων: Α. Γιαννόπουλος (26-09-2019)

243. Ιακωβίδης Ισίδωρος
Εργοδικοθεωρητική απόδειξη του θεωρήματος του Szemeredi
Επιβλέπων: Δ. Γατζούρας (25-09-2019)

242. Τσίνας Κωνσταντίνος
Εργοδικά θεωρήματα δομής και εφαρμογές στις πολλαπλασιαστικές συναρτήσεις
Επιβλέποντες: Δ. Γατζούρας – Α. Γιαννόπουλος – Ν. Φραντζικινάκης (24-09-2019)

241. Ανδρέου Ηλίας
Το αντίστροφο πρόβλημα της θεωρίας του Galois
Επιβλέπων: Α. Κοντογεώργης (18-09-2019)

240. Καλαμπόγια-Ευαγγελινού Κατερίνα
Χρωματικές συμμετρικές συναρτήσεις
Επιβλέπων: Χ. Α. Αθανασιάδης (16-09-2019)

239. Βασιλείου Περικλής
Η διάταξη Bruhat στην άλγεβρα, τη γεωμετρία και τη συνδυαστική
Επιβλέπων: Χ. Α. Αθανασιάδης (13-09-2019)

238. Παναγόπουλος Βασίλειος
Μη μεταθετική κρυπτογραφία επί ομάδων
Επιβλέπων: Δ. Βάρσος (12-09-2019)

237. Γεωργάκης Νικήτας
Το θεώρημα του Rosenthal για τον χώρο l1 και μερικές εφαρμογές και επεκτάσεις
Επιβλέπουσα: Β. Φαρμάκη (18-07-2019)

236. Λέντας Σπυρίδων
Αρμονικές Συναρτήσεις σε Πολλαπλότητες
Επιβλέπων: Α. Μελάς (09-07-2019)

235. Ροζάκης Σταύρος
Όρια τυχαίων πινάκων
Επιβλέπων: Δ. Χελιώτης (02-07-2019)

234. Χατζηαφράτης Ανδρέας
Η μέθοδος του Φωκά για την επίλυση γραμμικών μερικών διαφορικών εξισώσεων
Επιβλέπων: Ι. Στρατής (25-06-2019)

233. Σμάϊθ Ιωάννης
Τυχαίες Σειρές Fourier
Επιβλέπων: Α. Γιαννόπουλος (07-06-2019)

232. Κατσιμπράκης Γεώργιος
Εισαγωγή στην Θεωρία Κλάσεων Σωμάτων
Επιβλέπων: Α. Κοντογεώργης (17-05-2019)

231. Αργυρίου Αρετή
Έννοιες καμπυλότητας με έμφαση στους χώρους σταθερής καμπυλότητας Riemann
Επιβλέπων: Δ. Λάππας (20-03-2019)

230. Τερεζάκης Αλέξιος
Deformation Theory
Επιβλέπων: Α. Κοντογεώργης (15-03-2019)

229. Παπαπέτρος Ευάγγελος
Εισαγωγή στη Θεωρία Χώρων Τελεστών και Θεωρήματα Επέκτασης
Επιβλέπων: Α. Κατάβολος (27-02-2019)

228. Παπαδάκης Γεώργιος
Καμπυλότητα Ricci για αλυσίδες Markov σε μετρικούς χώρους
Επιβλέπων: Α. Γιαννόπουλος (14-01-2019)

227. Πηλιχός Χρήστος
Κρυπτοσυστήματα και αποδείξεις μηδενικής γνώσης στη μεταθετική και μη-μεταθετική κρυπτογραφία
Επιβλέπων: Ν. Μπάρδης (10-01-2019)

226. Καλογιάννη Μαρία
Αλγοριθμικές τεχνικές για προβλήματα μέτρησης σε γραφήματα
Επιβλέπων: Δ. Θηλυκός (09-01-2019)

225. Αρτόπουλος Λεωνίδας
Περιοδική συνομολογία άπειρων ομάδων
Επιβλέπων: Ι. Εμμανουήλ (09-01-2019)

 


2018



224. Βιδάλη Νεφέλη
Ακραία Γραφοθεωρία: Βασικά Αποτελέσματα
Επιβλέπων: Δ. Θηλυκός (19-12-2018)

223. Λαμπρινάκης Γεώργιος
Εργοδικοί μέσοι όροι πάνω σε κύβους
Επιβλέπων: Δ. Γατζούρας (18-12-2018)

222. Ζαχαρόπουλος Αθανάσιος
Γεωμετρική ανάλυση ανισοτήτων Sobolev
Επιβλέπων: Α. Γιαννόπουλος (09-11-2018)

221. Χατζηαντώνη Παναγιώτα
Ανισότητες αναδιάταξης και εφαρμογές στην κυρτή γεωμετρική ανάλυση
Επιβλέπων: Α. Γιαννόπουλος (05-10-2018)

220. Αλέξανδρος Καλογήρου
Το Θεώρημα Riemann Roch για σώματα αριθμών
Επιβλέπων: Α. Κοντογεώργης (28-09-2018)

219. Χατζηδάβαρη Σταυρούλα
Εισαγωγή στα Drinfeld modules
Επιβλέπων: Α. Κοντογεώργης (28-09-2018)

218. Γανωτάκη Χάρις
Τοπολογικά Δυναμικά Συστήματα και Εφαρμογές
Επιβλέπων: Δ. Γατζούρας (25-07-2018)
 
217. Νικολούζος Μιχαλης
Εκτιμήσεις Πυκνότητας και Ισομεταβλητές Λύσεις Ελλειπτικών Συστημάτων Τύπου Αλλαγής Φάσης
Επιβλέπων: Ν. Αλικάκος (8-06-2018)
 
216. Μπονιάκου Θεοχάρης
Αναπαραστάσεις της Lie Άλγεβρας sl(2)
Επιβλέπων: Μ. Μαλιάκας (8-06-2018)
 
215. Γκέγκιος Αλέξιος
Οι τύποι Area και Coarea στη Γεωμετρική Θεωρία Μέτρου
Επιβλέπων: Τ. Χατζηαφράτης (5-06-2018)
 
214. Μαυροθαλασσίτης Σταύρος
Απαρίθμηση μεταθέσεων, συμμετρικές συναρτήσεις και το Θεώρημα Gessel-Reutenauer
Επιβλέπων: Χ. Αθανασιάδης (1-06-2018)
 
213. Καμπούκου Αγγελική
Προβολικά όρια χώρων συναρτήσεων στις πολλές μιγαδικές μεταβλητές και ένα θεώρημα του Banach με εφαρμογή στους τόπους ολομορφίας
Επιβλέπων: Β. Νεστορίδης (6-02-2018)
 
212. Μαστροθεοδώρου Μαρία
Ισοπεριμετρικές ανισότητες για το μέτρο του Gauss
Επιβλέπων: Α. Γιαννόπουλος (26-01-2018)
 


2017


211. Καπερώνης Ηλίας
Gorenstein Διάσταση Ομάδων
Επιβλέπουσα: Ο. Ταλλέλη (20-10-2017)
 
210. Λεβέντη Θεοδώρα
Το Θεώρημα Hurewicz
Επιβλέπων: Ι. Ανδρουλιδάκης (19-10-2017)

209. Τσελεκίδης Παναγιώτης
Η έννοια του διαφορικού στη θεωρία δραγμάτων
Eπιβλέπουσα: Μ. Παπατριανταφύλλου (25-9-2017)
 
208. Κάρδαρης Δημήτριος
Τοπολογικά ανάλογα νόμων αντιστροφής
Eπιβλέπων: Αρ. Κοντογεώργης (22-9-2017)
 
207. Πανταβός Πέτρος
Η ομολογία André-Quillen για μεταθετικές άλγεβρες
Eπιβλέπων: Αρ. Κοντογεώργης (22-9-2017)
 
206. Σπανός Παναγιώτης
Εξωτερικοί Αυτομορφισμοί Ομάδων Επιφανειών
Eπιβλέπων: Μ. Συκιώτης (14-9-2017)
 
205. Μοσχονάς Διονύσιος
Non enxtendability of holomorphic functions with bounded or continuously extendable derivatives
Eπιβλέπων: Β. Νεστορίδης (7-7-2017)
 
204. Παπανικολάου Σωτήριος
Γενικευμένες γεωμετρικές συνοχές και εφαρμογές στη βαρύτητα
Eπιβλέπων: Π. Σταυρινός (29-6-2017)
 
203. Μπότσι Εριόν
Το Θεώρημα της διακριτοποίησης του Bourgain και ομοιόμορφη προσέγγιση με αφφινικές συναρτήσεις
Eπιβλέπων: Απ. Γιαννόπουλος (28-6-2017)
 
202. Καλαντζόπουλος Παύλος
Λογαριθμική ανισότητα Brunn-Minkowski και το λογαριθμικό πρόβλημα Minkowski
Eπιβλέπων: Aπ. Γιαννόπουλος (27-6-2017)
 
201. Στέριος Βασίλειος
Type-cotype και το Θεώρημα Maurey-Pisier
Eπιβλέπων: Απ. Γιαννόπουλος (22-6-2017)
 
200. Παναγόπουλος Νικόλαος
Εισαγωγή στην Κ-Θεωρία C*-αλγεβρών και το Θεώρημα Ταξινόμησης του Elliott
Eπιβλέπων: Αρ. Κατάβολος (20-6-2017)
 
199. Τάτσης Γεώργιος
Λ-Δακτύλιοι και το σώμα με ένα στοιχείο
Eπιβλέπων: Αρ. Κοντογεώργης (19-6-2017)
 
198. Κοτσυφός Γεώργιος
Το πρόβλημα των συμπληρωματικών υποχώρων
Eπιβλέπων: Σ. Μερκουράκης (16-6-2017)
 
197. Μουστάκας Βασίλειος-Διονύσιος
Η κατανομή του Euler επί των αυτοαντιστρόφων στοιχείων της υπεροκταεδρικής ομάδας
Eπιβλέπων: Χ. Αθανασιάδης (16-6-2017)
 
196. Τούντας Μιχαήλ
Ο εξωτερικός χώρος μιας ελεύθερης ομάδας
Eπιβλέπων: Μ. Συκιώτης (28-4-2017)
 
195. Χατζησταυρίδης Κωνσταντίνος
Λύσεις εξισώσεων υπεράνω ομάδων
Eπιβλέπων: Δ. Βάρσος (3-2-2017)
 


2016


194. Χριστοδουλοπούλου Πολυξένη
Πότε μια «transitive» απεικόνιση είναι χαοτική
Eπιβλέπων: Κ. Γρυλλάκης (19-12-2016)
 
193. Θεοδώρου Λεωνίδας
Ισόπλευρα σύνολα, Θεωρήματα Petty και Brass Dekster
Eπιβλέπων: Σ. Μερκουράκης (9-12-2016)
 
192. Κριτσίκης Μιχαήλ
Μια “Version” του Θεωρήματος Wiener-Wintner 
Eπιβλέπων: Κ. Γρυλλάκης (31-10-2016)
 
191. Tσουκνίδας Ιωάννης
Αυτομορφισμοί ελευθέρων γινομένων με αμάλγαμα και εφαρμογές
Επιβλέπων: Δ. Βάρσος (25-10-2016)
 
190. Παπάς Γεώργιος
Εισαγωγή στο Πρόγραμμα Langlands
Eπιβλέπων: Αρ. Κοντογεώργης (30-09-2016)
 
189. Σκαρμόγιαννης Νικόλαος
Σημειακή σύγκλιση σειρών Fourier: το θεώρημα του Carleson
Επιβλέπων: Α. Γιαννόπουλος (6-7-2016)
 
188. Μόρφης Αθανάσιος
Το γράφημα Erdos-Renyi
Επιβλέπων: Δ. Χελιώτης (30-6-2016)
 
187. Παναγιωτάκος Νικόλαος
Εκτιμήσεις για μεγιστικούς τελεστές που ορίζονται από κυρτά σώματα
Επιβλέπων: Α. Γιαννόπουλος (27-6-2016)
 
186. Σακελαρόπουλος Αλέξιος
Θεωρία Μέτρου και Ολοκλήρωσης σε Τοπικά Συμπαγείς Ομάδες
Επιβλέπων: Α. Κατάβολος (23-6-2016)
 
185. Μπατσής Αλέξανδρος
Άλγεβρες Τελεστών και Δυναμικά Συστήματα
Επιβλέπων: Α. Κατάβολος (23-6-2016)
 
184. Γεροντογιάννης Δημήτριος
Παραμόρφωση στον κανονικό κώνο και το εφαπτόμενο ομαδοειδές
Επιβλέπων: Ι. Ανδρουλιδάκης (17-6-2016)
 
183. Ανδρέου Δημήτριος
Amenability και C*-άλγεβρες
Επιβλέπων: Α. Κατάβολος (16-6-2016)
 
182. Γεωργακόπουλος Αλέξανδρος
Η βέλτιστη σταθερά στην ανισότητα του Grothendieck
Επιβλέπων: Α. Γιαννόπουλος (3-6-2016)
 
181. Οικονομόπουλος Δημήτριος
Το θεώρημα Atiyah-Singer και ο πυρήνας της θερμότητας
Επιβλέπων: Ι. Ανδρουλιδάκης (19-4-2016)
 
180. Παπαδόπουλος Ιωάννης
Οι διατακτικοί αριθμοί και η δομή τους
Επιβλέπουσα: Β. Φαρμάκη (25-2-2016)
 
179. Γκενεράλης Ιωάννης
Φυλλώδεις δομές με ιδιομορφίες στη Γεωμετρία Poisson
Επιβλέπων: Ι. Ανδρουλιδάκης (25-2-2016)
 
178. Ιακώβου Μηνάς
Η ομάδα Brauer και κεντρικές απλές ομάδες
Επιβλέπων: Μ. Μαλιάκας (23-2-2016)
 


2015


177. Μαργώνης Γεώργιος
Θεωρία Ramsey σε Schreier οικογένειες συνόλων
Επιβλέπουσα: Β. Φαρμάκη (21-12-2015)
 
176. Καρατζιάς Βασίλειος
Τοπολογικά δυναμικά συστήματα
Επιβλέπουσα: Β. Φαρμάκη (4-11-2015)
 
175. Αντωνόπουλος Ορέστης
Η εικασία της Hanna Newmann για ελεύθερα γινόμενα δεξιά διατάξιμων ομάδων
Επιβλέπων: Μ. Συκιώτης (28-9-2015)
 
174. Στεργιοπούλου Δήμητρα-Διονυσία
Προβολικές επιλύσεις των αναπαραστάσεων της GL(n)
Επιβλέπων: Μ. Μαλιάκας (15-7-2015)
 
173. Στούμπος Κωνσταντίνος
Φασματική αραιοποίηση και το πρόβλημα Kadison-Singer
Επιβλέπων: Α. Γιαννόπουλος (8-7-2015)
 
172. Κολοκυθά Αλεξάνδρα
Μη μεταθετική κρυπτογραφία
Επιβλέπων: Ε. Ράπτης (27-3-2015)
 
171. Κώστα Σπυριδούλα
Ομάδες Lie και Γεωμετρία
Επιβλέπων: Δ. Λάππας (17-2-2015)
 


2014


170. Καμπίτη Ραμπελία
Κριτήρια προβολικότητας επιπέδων προτύπων
Επιβλέπουσα: Ο. Ταλέλλη (16-12-2014)
 
169. Παπανικολάου Σουλτάνα
Βέλτιστη μεταφορά του μέτρου και γεωμετρικές ανισότητες
Επιβλέπων: Α. Γιαννόπουλος (6-11-2014)
 
168. Λωρίδα Πηνελόπη
Το απειροσυνδυαστικό θεώρημα Hindman και οι επεκτάσεις του
Επιβλέπουσα: Β. Φαρμάκη (29-10-2014)
 
167. Στασινόπουλος Θεόδωρος
Ασυμπτωτικοί κώνοι υπερβολικών ομάδων
Επιβλέπων: Μ. Συκιώτης (10-10-2014)
 
166. Κιουλάφα Κυράννα
Σχεδόν ομοιόμορφες συγκλίσεις ακολουθιών συναρτήσεων
Επιβλέπων: Ν. Παπαναστασίου (29-7-2014)
 
165. Λιακόπουλος Δημήτρης-Μάριος
Η εικασία Bernoulli και το θεώρημα Bednorz-Latala Επιβλέπων: Α. Γιαννόπουλος (9-7-2014)
 
164. Τσαφαράς Κυριάκος
Η Κ-θεωρία των C*-αλγεβρών
Επιβλέπων: Ι. Εμμανουήλ (31-5-2014)
 
163. Καραγεώργος Θεόδωρος
Το θεώρημα πυκνότητας Hales Jewett
Επιβλέπων: Π. Δοδός (21-3-2014)
 
162. Τζωρτζάκης Εμμανουήλ
Η θεωρία των dessins d’enfants του Grothendieck
Επιβλέπων: Α. Κοντογεώργης (28-2-2014)
 
161. Μπραζιτίκος Σιλουανός
Η εικασία KLS για την ισοπεριμετρική σταθερά λογαριθμικά κοίλων μέτρων πιθανότητας
Επιβλέπων: Α. Γιαννόπουλος (13-2-2014)
 
 


2013


160. Λελίδης Γεώργιος
Ταξινόμηση απλών ομάδων με τάξη μικρότερη του 1000
Επιβλέπων: Δ. Δεριζιώτης (23-12-2013)
 
159. Γκαντζούνης Αστέριος
Η ζ-συνάρτηση του Ihara
Επιβλέπων: Χρήστος Αθανασιάδης (20-12-2013)
 
158. Χρήστου Παναγιώτης
Δράσεις ομάδων σε συμπλεκτικές πολλαπλότητες
Επιβλέπων: Δ. Λάππας (9-7-2013)
 
157. Σμίτ Σοφία
Θέματα της Περιγραφικής Συνολοθεωρίας
Επιβλέπων: Α. Τσαρπαλιάς (27-6-2013)
 
156. Αλειφέρη Ευαγγελία
Μια λύση στο πρόβλημα διάσπασης του Baer
Επιβλέπουσα: Ο. Ταλέλλη (27-6-2013)
 
155. Μακρίδης Κωνσταντίνος
Χορδική μετρική και επεκτάσεις της Άλγεβρας του Δίσκου σε πολλές μιγαδικές μεταβλητές
Επιβλέπων: Β. Νεστορίδης (29-5-2013)
 
154. Συρίγος Διονύσιος
Προσεγγιστικές πεπερασμένες ΗΝΝ επεκτάσεις πολυωνυμικών ομάδων
Επιβλέπουσα: Ο. Ταλέλλη (10-4-2013)
 
153. Ζαμπετάκης Χρυσόστομος
Κρυπτογραφία επί μη Αβελιανών Ομάδων
Επιβλέπων: Δ. Βάρσος (1-3-2013)
 
152. Λέντζος Κωνσταντίνος
Αυτομορφισμοί ελεύθερων ομάδων και train tracks
Επιβλέπων: Δ. Βάρσος (26-2-2013)
 
151. Καρασούλου Άννα
Το πρόβλημα του Tarski για ελεύθερες ομάδες
Επιβλέπων: Ε. Ράπτης (26-2-2013)
 
150. Χιώνη Λαμπρινή
Το κεντρικό οριακό πρόβλημα για λογαριθμικά κοίλα μέτρα πιθανότητας
Επιβλέπων: Α. Γιαννόπουλος (18-2-2013)
 
 


2012


149. Γλακουσάκης Ευτύχιος
Διαχωρισμένες ακολουθίες σε απειροδιάστατους χώρους με νόρμα – το θεώρημα Elton-Odell
Επιβλέπων: Σ. Μερκουράκης (20-12-2012)
 
148. Φλουρής Ζαχαρίας
Γεωμετρία σε μια πολλαπλότητα Minkowski: αιτιακές και τοπολογικές δομές σε καμπύλους χωροχρόνους
Επιβλέπων: Δ. Λάππας (1-11-2012)

147. Καλαμβόκας Πέτρος
Αναλυτική απόδειξη του θεωρήματος πρώτων αριθμών
Επιβλέπων: Α. Τσαρπαλιάς (4-10-2012)
 
146. Σταθόπουλος Γεώργιος
Πολύεδρα, Μητροειδή και Υπομετρικά Συστήματα: Θεωρία και Εφαρμογές
Επιβλέπων: Δ. Θηλυκός (25-9-2012)
 
145. Ζαβιτσάνος Γεώργιος
Συνεστραμμένη Κ-θεωρία
Επιβλέπων: Ι. Ανδρουλιδάκης (17-9-2012)
 
144. Κοτρώνης Στυλιανός
Θεωρήματα συνεχούς επιλογής και παρασυμπαγείς τοπολογικοί χώροι
Επιβλέπων: Γ. Κουμουλλής (6-9-2012)
 
143. Χατζάκος Δημήτριος
Modular forms και ελλειπτικές καμπύλες
Επιβλέπων: Α. Κοντογεώργης (4-9-2012)
 
142. Καραγεώργος Δημήτριος
Πολυωνυμικές επεκτάσεις του θεωρήματος van der Waerden
Επιβλέπουσα: Β. Φαρμάκη (5-4-2012)
 
141. Μητρόπουλος Ανδρέας
Ιδιότητα προσέγγισης και το πρόβλημα της βάσης σε χώρους Banach
Επιβλέπων: Α. Γιαννόπουλος (8-3-2012)
 
140. Σπηλιώτης Παναγιώτης
Η εικασία του E. A. Michael
Επιβλέπουσα: Μ. Χαραλαμπίδου (27-1-2012)
 
 


2011


139. Δελής Αναστάσιος
Η ροή Ricci και οι εφαρμογές της
Επιβλέπων: Α. Μελάς (28-11-2011)
 
138. Χαυλή Ειρήνη
Τα θεωρήματα του Mackey στη θεωρία αναπαραστάσεων πεπερασμένων ομάδων
Επιβλέπων: Μ. Μαλιάκας (21-11-2011)
 
137. Σταυρόπουλος Κωνσταντίνος
Αριθμητικές πρόοδοι σε θετικής πυκνότητας υποσύνολα του Ν
Επιβλέπων: Α. Τσαρπαλιάς (28-9-2011)
 
136. Παναγάκου Βασιλική
Το διχοτομικό θεώρημα του T. Gowers για χώρους Banach
Επιβλέπουσα: Β. Φαρμάκη (4-7-2011)
 
135. Τζιρώνης Κωνσταντίνος
Η άλγεβρα των πολλαπλασιαστών σε τοπολογικές άλγεβρες με ενέλιξη
Επιβλέπουσα: Μ. Χαραλαμπίδου (1-7-2011)
 
134. Καστής Ελευθέριος
Το Θεώρημα Μοναδικότητας των Stone και von Neumann
Επιβλέπων: Α. Κατάβολος (20-6-2011)
 
133. Χαλκιά Άννα
Ορθογώνιες και Συμπλεκτικές Γεωμετρίες
Επιβλέπων: M. Μαλιάκας (27-5-2011)
 
132. Παπαδόπουλος Σπυρίδων
Πεπερασμένα αυτόματα και το Θεώρημα των Myhill-Nerode
Επιβλέπων: Δ. Θηλυκός (27-5-2011)
 
131. Σοφός Ευθύμιος
Κατανομή Πρώτων Αριθμών
Επιβλέπων: Α. Μελάς (2-5-2011)
 
130. Ιωαννίδης Ιωάννης
Πραγμάτωση γραμμικών χρονικά ανεξάρτητων συστημάτων ελέγχου
Επιβλέπων: Δ. Λάππας (10-2-2011)
 
129. Βραϊμάκης Ιωάννης
Αναπαραστάσεις πεπερασμένων ομάδων: τα θεωρήματα των Artin και Brauer
Επιβλέπων: Μ. Μαλιάκας (24-1-2011)
 


2010


128. Βριτσίου Βεατρίκη-Ελένη
Αριθμητικές πρόοδοι στους πρώτους: το θεώρημα των Green και Tao
Επιβλέπων: Α. Γιαννόπουλος (14-10-2010)
 
127. Μαρκεσίνης Ελευθέριος
Αντιστρεψιμότητα μεγάλων πινάκων και το πρόβλημα Kadison-Singer
Επιβλέπων: Α. Γιαννόπουλος (24-9-2010)
 
126. Σύλλα Μαρία
Το θεώρημα του Silver
Επιβλέπων: Π. Δοδός (6-7-2010)
 
125. Μετζάκη Μαρία
Schur και Weyl πρότυπα της GLn
Επιβλέπων: Μ. Μαλιάκας (17-2-2010)
 
124. Ναθαναήλ Αντώνιος
Το θεώρημα προσβασιμότητας του Dunwoody
Επιβλέπων: Π. Παπάζογλου (11-1-2010)
 


2009


123. Ιωακείμ Ιωάννης
Η θ—εξίσωση και βασικά θεωρήματα της Μιγαδικής Ανάλυσης
Επιβλέπων: Τ. Χατζηαφράτης (22-12-2009)
 
122. Παπαφιτσώρος Κωνσταντίνος
Σύνολα Ramsey και θεωρήματα κανονικών διαμερίσεων
Επιβλέπων: Α. Τσαρπαλιάς (22-12-2009)
 
121. Κλήμης Θεόφιλος
Άλγεβρες Τελεστών που περιέχουν μεγιστικές μεταθετικές Άλγεβρες von Neumann
Επιβλέπων: Α. Κατάβολος (9-11-2009)
 
120. Ιωσηφίδης Ηλίας
Hilbert C*-πρότυπα, KSGNS-κατασκευή
Επιβλέπουσα: Μ. Φραγκουλοπούλου (3-11-2009)
 
119. Γαζάκη Ευαγγελία
Συνθήκες πεπερασμένου χαρακτήρα σε επιλύσιμες ομάδες
Επιβλέπουσα: Ο. Ταλέλλη (8-10-2009)
 
118. Δήμου Ευάγγελος
Συναρτήσεις Bellman και βέλτιστη αντίστροφη ανισότητα Holder για βάρη Ap
Επιβλέπων: Α. Μελάς (22-6-2009)
 
117. Σταυρακάκης Παντελής
Συναρτησιακές ανισότητες και συγκέντρωση του μέτρου
Επιβλέπων: Α. Γιαννόπουλος (18-6-2009)
 
116. Βαλέττας Πέτρος
Εμφυτεύσεις υποχώρων του Lp στον l_1^n
Επιβλέπων: Α. Γιαννόπουλος (29-5-2009)
 
115. Καλομιτσίνη Αλεξάνδρα
Δράσεις ομάδων σε δένδρα και το Θεώρημα Stallings
Επιβλέπων: Π. Παπάζογλου (8-4-2009)
 
114. Δρίτσα Ελένη
Θεωρήματα της Noether στη Θεωρία Αναλλοιώτων
Επιβλέπων: Μ. Μαλιάκας (27-2-2009)
 
113. Κριμπογιάννης Μιχαήλ
Πολλαπλότητες με μοντέλα χώρους συναρτήσεων
Επιβλέπουσα: Μ. Παπατριανταφύλλου (26-2-2009)
 
112. Λάτσινος Θεοφάνης
Χαρακτήρες και αναπαραστάσεις της συμμετρικής ομάδας
Επιβλέπων: Μ. Μαλιάκας (6-2-2009)
 
111. Αμαξόπουλος Θεράπων
Βάσεις Groebner και αλγόριθμος του Buchberger
Επιβλέπων: Ε. Ράπτης (27-1-2009)
 
110. Καρέλα Κατερίνα
Παραγοντοποιήσεις και προσεγγίσεις αναλυτικών συναρτήσεων
Επιβλέπων: Α. Τσαρπαλιάς (19-1-2009)
 
109. Λάτη Ρεζάλτα
Μέτρα πιθανότητας σε μετρικοποιήσιμους χώρους
Επιβλέπουσα: Λ. Ευαγγελάτου-Δάλλα (19-1-2009)
 
 


2008


108. Καρανικολός Τριαντάφυλλος
Μελέτη μερικών ισοπεριμετρικών προβλημάτων και εφαρμογές
Επιβλέπουσα: Λ. Ευαγγελάτου-Δάλλα (20-10-2008)
 
107. Μπόρα Βασιλική
Η αντιστοιχία Robinson-Schensted-Knuth και εφαρμογές
Επιβλέπων: Χ. Α. Αθανασιάδης (2-7-2008)
 
106. Κουτσογιάννης Ανδρέας
Εργοδική θεωρία Ramsey, Θεωρήματα van der Waerden, Carlson και Szemeredi
Επιβλέπουσα: Β. Φαρμάκη (30-6-2008)
 
105. Γιαννιώτης Παναγιώτης
Το Θεώρημα της Σφαίρας στη Γεωμετρία Riemann
Επιβλέπων: Α. Μελάς (24-6-2008)
 
104. Ψαλίδας Αντώνιος
Κλειστά ιδεώδη σε τοπολογικές άλγεβρες
Επιβλέπουσα: Μ. Χαραλαμπίδου (4-6-2008)
 
103. Σκούταρης Νικόλαος
Ιδιότητες αναλυτικών και συναναλυτικών συνόλων
Επιβλέπων: Β. Κανελλόπουλος (21-5-2008)
 
102. Σαββίδου Χριστίνα
Το χαρακτηριστικό πολυώνυμο ενός παρατάγματος υπερεπιπέδων
Επιβλέπων: Χ. Α. Αθανασιάδης (8-5-2008)
 
101. Φατής Αθανάσιος
Το θεώρημα Serre-Swan
Επιβλέπουσα: Μ. Παπατριανταφύλλου (28-3-2008)
 
100. Γερανιός Χαράλαμπος
Ακέραιες μορφές των αναγώγων αναπαραστάσεων της GLn(C)
Επιβλέπων: Μ. Μαλιάκας (21-3-2008)
 
99. Χασάπης Σωτήριος
Αναπαράσταση του Magnus
Επιβλέπων: Ε. Ράπτης (29-2-2008)
 
98. Μπακολουκάς Λουκάς
Πλήρωση μηδενοδύναμων ομάδων κατά Mal’cev
Επιβλέπουσα: Ο. Ταλέλλη (29-2-2008)
 
97. Παπανικολόπουλος Στέφανος
Μικρογραμμικά αντικείμενα στη Συνθετική Διαφορική Γεωμετρία
Επιβλέπουσα: Μ. Παπατριανταφύλλου (15-2-2008)
 


2007


96. Πολυχρονόπουλος Γεώργιος
Η ιδιότητα της διαχωρισιμότητας ως προς συζυγία για ορισμένες κλάσεις ομάδων
Επιβλέπουσα: Ο. Ταλέλλη (2007)
 
95. Γιαννουδοβαρδή Μάρθα
Το θεώρημα του Gromov για ομάδες πολυωνυμικής ανάπτυξης
Επιβλέπων: Π. Παπάζογλου (17-12-2007)
 
94. Βασιλακοπούλου Κυριακή
Δομή ομαλών τοπικά κυρτών αλγεβρών
Επιβλέπουσα: Μ. Φραγκουλοπούλου (13-12-2007)
 
93. Δημητρίου Ξενοφών
Από την πεπερασμένη στην αριθμήσιμη προσθετικότητα συνολοσυναρτήσεων
Επιβλέπων: Ν. Παπαναστασίου (6-12-2007)
 
92. Ζαρακάς Ιωάννης
Παραγωγίσεις τοπικά C*-αλγεβρών
Επιβλέπουσα: Μ. Φραγκουλοπούλου (29-11-2007)
 
91. Καλογερόπουλος Παναγιώτης
Διαχωρισμός κλάσεων συζυγίας σε θεμελιώδεις ομάδες γραφημάτων ομάδων
Επιβλέπων: Δ. Βάρσος (16-7-2007)
 
90. Κακαριάδης Ευγένιος
Θεωρήματα δομής τύπου Wedderburn σε Τοπολογικές Άλγεβρες
Επιβλέπουσα: Μ. Χαραλαμπίδου (16-7-2007)
 
89. Μπαλλάς Δημήτριος
Η έννοια της διάστασης στην Αλγεβρική Γεωμετρία
Επιβλέπων: Ι. Εμμανουήλ (9-5-2007)
 
88. Λουλάκης Πολυχρόνης
Γραμμικές ομάδες και δράσεις ομάδων σε δένδρα
Επιβλέπων: Ε. Ράπτης (25-4-2007)
 
87. Αθανασοπούλου Θεοφανή
Πεπερασμένες αναπαραστάσεις των χώρων Lp σε χώρους Banach
Επιβλέπων: Α. Τσαρπαλιάς (27-2-2007)
 


2006


86. Τσακανίκας Ιωάννης
Η ομάδα K0 σε δακτυλίους του Dedekind
Επιβλέπων: Ι. Εμμανουήλ (14-11-2006)
 
85. Κατζουράκης Νικόλαος
Το πρόβλημα της ισομετρικής εμφύτευσης πολλαπλοτήτων Riemann και το Θεώρημα Nash-Moser
Επιβλέπων: Α. Μελάς (23-10-2006)
 
84. Μανουσάκη Παναγιώτα
Η ομάδα K0 των μεταθετικών δακτυλίων
Επιβλέπων: Ι. Εμμανουήλ (4-10-2006)
 
83. Νικηφοράκη Μαρία
Κριτήρια μεταθετικότητας τοπολογικών αλγεβρών
Επιβλέπουσα: Μ. Χαραλαμπίδου (15-9-2006)
 
82. Καλλιπολίτη Μυρτώ
Τοπολογικοί χαρακτηρισμοί του επιπέδου
Επιβλέπων: Π. Παπάζογλου (11-7-2006)
 
81. Τσιατούχας Χαράλαμπος
Θεώρημα Vidav-Palmer σε Banach και σε τοπικά m-κυρτές άλγεβρες και εντοπισμός των αριθμητικών πεδίων
Επιβλέπων: Α. Χρυσάκης (12-4-2006)
 
80. Γρηγοριάδης Βασίλειος
Συγκλίσεις ακολουθιών συναρτήσεων και είδη συνέχειας συναρτήσεων
Επιβλέπων: Ν. Παπαναστασίου (27-2-2006)
 
79. Πούλιος Κωνσταντίνος
Συνδυαστική και Συναρτησιακή Ανάλυση
Επιβλέπων: Α. Τσαρπαλιάς (3-2-2006)
 
78. Νικολαϊδης Ανδρέας
Το θεώρημα του Mostow
Επιβλέπων: Α. Μελάς (1-2-2006)
 
77. Παπαδημητρόπουλος Χρήστος
Συγκεκριμένα είδη καθολικών σειρών στην κλασσική Μαθηματική Ανάλυση
Επιβλέπων: Β. Νεστορίδης (20-1-2006)
 


2005


76. Μπρίνος Παναγιώτης
Αριθμητικά Πεδία και φάσματα τελεστών σε Hilbert χώρους και στοιχείων Banach και τοπικά m-κυρτών αλγεβρών
Επιβλέπων: Α. Χρυσάκης (2005)
 
75. Βελέντζας Δημήτριος
Θεωρία Δραγμάτων και Νηματικές Δέσμες
Επιβλέπων: Ε. Βασιλείου (22-12-2005)
 
74. Γεντίμης Αθανάσιος
Ασυμπτωτική διάσταση σε γραφήματα ομάδων
Επιβλέπων: Π. Παπάζογλου (29-11-2005)
 
73. Παραμαντζόγλου Παναγιώτης
Κατασκευή μεγίστων C*-ημινορμών και πλήρων C*-νορμών μέσω θετικών γραμμικών μορφών
Επιβλέπουσα: Μ. Φραγκουλοπούλου (13-10-2005)
 
72. Ρούσσου Ευμορφία
Μελέτη των κανονικών, αδύνατα μεταθετικών, διαχωρίσιμων αντίστροφων ημιομάδων, η κατά Steinfeld επέκταση των κανονικών (κατά von Neumann) ημιομάδων σε συνδεσμικά ομαδοειδή
Επιβλέπουσα: Ν. Κεχαγιοπούλου (4-7-2005)
 
71. Ψάλτης Προκόπιος
Ακαμψία ομάδων αυτομορφισμών δέντρων
Επιβλέπων: Π. Παπάζογλου (25-5-2005)
 
70. Πατσαλιάς Μιχαήλ
Ύπαρξη κλειστών γεωδαιτικών σε συμπαγείς πολλαπλότητες Riemann
Επιβλέπων: Α. Μελάς (25-5-2005)
 
69. Τσακμάκη Ιωάννα
Συμπλεκτική Γεωμετρία: Θεώρημα Darboux - Αγκύλες Poisson
Επιβλέπουσα: Μ. Παπατριανταφύλλου (20-4-2005)
 
68. Περιάλης Λίνος
Πρόβλημα του Dirichlet για ελλειπτικές και παραβολικές εξισώσεις (ενοποιημένη παρουσίαση)
Επιβλέπων: Γ. Καλογερόπουλος (31-3-2005)
 
67. Βλυσμά Αικατερίνη
Το κανονικό ίχνος των ταυτοδύναμων πινάκων σε δακτυλίους ομάδων
Επιβλέπων: Ι. Εμμανουήλ (8-3-2005)
 
66. Σταματιάδης Ευάγγελος
Βάσεις Schauder σε χώρους Banach
Επιβλέπων: Α. Τσαρπαλιάς (14-2-2005)
 
65. Λιόντος Γεώργιος
Αριθμητικά πεδία τελεστών
Επιβλέπων: Σ. Γιωτόπουλος (3-2-2005)
 


2004


64. Γεωργόπουλος Παναγιώτης
Γεωμετρία Αναλυτικών Συναρτήσεων
Επιβλέπων: Α. Τσαρπαλιάς (22-12-2004)
 
63. Καραγιάννης Αθανάσιος
Ολοκλήρωμα Haar
Επιβλέπων: Γ. Σταύρακας (20-12-2004)
 
62. Κυρτσιάς Γρηγόριος
Θεώρημα Sarkovskii
Επιβλέπων: Κ. Γρυλλάκης (13-7-2004)
 
61. Παπαχριστόδουλος Χρήστος
Συγκλίσεις ακολουθιών μετρησίμων πραγματικών συναρτήσεων
Επιβλέπων: Ν. Παπαναστασίου (7-7-2004)
 
60. Ζερβοπούλου Μιχαλίτσα
Μη γραμμικές ισομετρίες σε ομοπαραλληλικούς σημειακούς χώρους
Επιβλέπων: Α. Χρυσάκης (21-6-2004)
 
59. Τσιρίβας Νικόλαος
Καθολικές σειρές Taylor
Επιβλέπων: Β. Νεστορίδης (11-6-2004)
 


2003


58. Παναγόπουλος Δημήτριος
Ελλειπτικές καμπύλες υπεράνω των Q, Qp, Fp
Επιβλέπων: Ι. Εμμανουήλ (18-12-2003)
 
57. Ζαρογκίκα Στυλιανή
Θεωρία Galois
Επιβλέπων: Ε. Ράπτης (13-11-2003)
 
56. Κιαγιάς Ιωάννης
Ορισμένα βασικά θεωρήματα της Συναρτησιακής Ανάλυσης και της Θεωρίας Μέτρου
Επιβλέπων: Α. Τσαρπαλιάς (6-11-2003)
 
55. Χάλκος Στυλιανός
Γραμμικοί διατηρητές σε άλγεβρες τελεστών
Επιβλέπων: Σ. Γιωτόπουλος (24-10-2003)
 
54. Κυριόπουλος Θεόδωρος
Το Θεώρημα Van der Waerden και επεκτάσεις αυτού
Επιβλέπων: Α. Τσαρπαλιάς (15-7-2003)
 
53. Μπαρδώσας Μιχαήλ
Τοπολογικές ομάδες και μέτρο Haar
Επιβλέπων: Γ. Σταύρακας (4-7-2003)
 
52. Ζακυνθινός Γρηγόριος
Κάθε πολυκυκλική ομάδα είναι γραμμική
Επιβλέπων: Ε. Ράπτης (9-5-2003)
 
51. Σιροκόφκιχ Άλλα
SL(2,p): υποομάδες Sylow και χαρακτήρες
Επιβλέπων: Μ. Μαλιάκας (21-2-2003)
 


2002


50. Συριόπουλος Νικόλαος
Ο πυρήν των Cauchy και Leray και εφαρμογές
Επιβλέπων: Τ. Χατζηαφράτης (5-11-2002)
 
49. Νικολιδάκης Ελευθέριος
Γεωμετρικές ιδιότητες μεγιστικών τελεστών
Επιβλέπων: Α. Μελάς (20-10-2002)
 
48. Μπουτίνη Αγγελική
Το θεώρημα των πρώτων αριθμών
Επιβλέπων: Α. Τσαρπαλιάς (24-9-2002)
 
47. Καρδάση Ελένη
Συνοχές σε κύριες και προσαρτημένες δέσμες
Επιβλέπων: Ε. Βασιλείου (21-3-2002)
 


2001


46. Εξαρχάκος Μάριος
Η ιδιότητα Krull στις τοπικά C*-άλγεβρες
Επιβλέπουσα: Μ. Χαραλαμπίδου (26-10-2001)
 
45. Χριστοδουλοπούλου Κωνσταντίνα
Θεωρήματα βάσεων Schur προτύπων
Επιβλέπων: Μ. Μαλιάκας (21-9-2001)
 
 


2000


44. Λιανού Αγγελική
Το σημείο Fermat-Torricelli
Επιβλέπων: Ν. Καλαμίδας (21-12-2000)
 
43. Γαλανάκης Κωνσταντίνος
Το πρόβλημα παρεμβολής των Nevanlinna-Pick ως πρόβλημα επέκτασης τελεστή
Επιβλέπων: Σ. Γιωτόπουλος (28-11-2000)
 
42. Γεωργιόπουλος Γεώργιος
Προβολικές επιλύσεις των αναπαραστάσεων της GL(n)
Επιβλέπων: Μ. Μαλιάκας (21-9-2000)
 
41. Μπίτος Χρήστος
Εφαρμογή των μορφολογικών παραγώγων στο ημιστατικό πρόβλημα Stefens
Επιβλέπων: Ν. Αλικάκος (18-7-2000)
 
40. Τόλιας Ανδρέας
Μη διαχωρίσιμοι, καθολικά αδιάσπαστοι χώροι Banach με λίγους τελεστές
Επιβλέπων: Σ. Αργυρός (4-7-2000)
 
39. Κάστορας Νικόλαος
Θεώρημα Δομής της Θεωρίας Bass-Serre
Επιβλέπων: Ε. Ράπτης (9-2-2000)
 
38. Ελευθεράκης Γεώργιος
Μοναδιαία ισοδυναμία σε αβελιανές άλγεβρες von Neumann και nests
Επιβλέπων: Α. Κατάβολος (18-1-2000)
 
 


1999



37. Ποδάρα Χριστίνα
Τριγωνική αναπαράσταση συμπαγών τελεστών σε χώρους Hilbert
Επιβλέπων: Σ. Γιωτόπουλος (20-12-1999)
 
36. Κωστάκης Γεώργιος
Μερικά Θεωρήματα μιας μιγαδικής μεταβλητής και καθολικές σειρές Taylor
Επιβλέπων: Β. Νεστορίδης (24-11-1999)
 
35. Βασιλειάδης Γεώργιος
Ισοκατανομή ακολουθιών σε συμπαγείς μη μετρικοποιήσιμους τοπολογικούς χώρους
Επιβλέπων: Σ. Μερκουράκης (27-10-1999)
 
34. Δεμπεγιώτη Φωτεινή
Γενικευμένη συνομολογία Tate και πλήρεις προβολικές επιλύσεις
Επιβλέπουσα: Ο. Ταλέλλη (14-9-1999)
 
33. Τριαντάφυλλος Γεώργιος
Ιδιότητες του χώρου των συνεχών συναρτήσεων με την τοπολογία της κατά σημείο σύγκλισης
Επιβλέπων: Ν. Καλαμίδας (20-1-1999)
 


1998



32. Ζανιάς Νικόλαος
Θεώρημα του van der Waerden
Επιβλέπων: Σ. Μερκουράκης (5-11-1998)
 
31. Αρβανιτάκης Αλέξανδρος
Χώροι Ditor - εφαρμογές και παρατηρήσεις πάνω στη δομή των RN-συμπαγών χώρων
Επιβλέπων: Σ. Αργυρός (29-10-1998)

30. Βλάχου Βάγια
Υπόχωροι των Lp χώρων και ιδιότητές τους
Επιβλέπων: Θ. Ζαχαριάδης (26-10-1998)
 
29. Βυριδής Παναγιώτης
Προβλήματα ανώτερης τάξης στο Λογισμό των Μεταβολών και μορφές του θεωρήματος Noether στις Θεωρίες Πεδίου - Εφαρμογές
Επιβλέπων: Π. Σταυρινός (26-10-1998)
 
28. Σταθακόπουλος Μιχαήλ
Ενοποιημένες θεωρίες με Riemann και Finsler γεωμετρική δομή
Επιβλέπων: Π. Σταυρινός (21-9-1998)
 
27. Κοντογιάννης-Δάνης Ανδρέας
Μηδενιστικές άλγεβρες: ιστορική αναδρομή και σύγχρονες τάσεις
Επιβλέπουσα: Μ. Χαραλαμπίδου (30-6-1998)
 
26. Μούκας Δημήτριος
Οι αναπαραστάσεις της Sl(3,F) και Sl(3,Fq)
Επιβλέπων: Δ. Δεριζιώτης (9-4-1998)
 
25. Χαρίτος Λεωνίδας
Ενότητες από τη θεωρία αναλλοιώτων με εφαρμογές στη θεωρία κωδίκων
Επιβλέπων: Μ. Μαλιάκας (29-1-1998)
 
24. Καλαμπόκας Χρήστος
Γεωμετρία και τοπολογία σε πολλαπλότητες Hilbert
Επιβλέπων: Δ. Λάππας (28-1-1998)
 
23. Καραδάκης Γεώργιος-Νεκτάριος
Ημιεμφυτεύσεις χώρων Banach και εφαρμογές τους
Επιβλέπων: Σ. Αργυρός (28-1-1998)
 
22. Ανδρουλιδάκης Ιάκωβος
Διαφορικές μορφές σε διαφορικούς χώρους
Επιβλέπουσα: Μ. Παπατριανταφύλλου (9-1-1998)
 
1997
 
21. Καμπούκος Κυριάκος
Ισοκατανεμημένες ακολουθίες σε συμπαγείς χώρους
Επιβλέπων: Σ. Μερκουράκης (20-11-1997)
 
20. Μαστορίδης Ελευθέριος
Βάσεις Schauder σε χώρους Banach
Επιβλέπων: Θ. Ζαχαριάδης (24-10-1997)
 
19. Νικολόπουλος Απόστολος
Γεωμετρία Ομαδοειδών και Αλγεβροειδών Lie
Επιβλέπων: Ε. Βασιλείου (24-10-1997)
 
18. Ζαφειρόπουλος Σπυρίδων
Η ιδιότητα Radon-Nikodym σε χώρους Banach
(9-10-1997)
 
17. Καλαμπόκας Παναγιώτης
Ενοποιημένες αρχές της θεωρίας Ramsey
Επιβλέπων: Α. Τσαρπαλιάς (19-6-1997)
 
16. Κουκουζέλη Ευαγγελία
Οι πολυκυκλικές ομάδες είναι προσεγγιστικά πεπερασμένες ως προς συζυγία
Επιβλέπουσα: Ο. Ταλέλλη (18-6-1997)
 
15. Αναγνώστου Ρήγας
Το ZG-πρότυπο των φραγμένων συναρτήσεων από μια ομάδα G στον δακτύλιο των ακεραίων Z
Επιβλέπουσα: Ο. Ταλέλλη (10-4-1997)
 
14. Λαμπρόπουλος Γεώργιος
Η δομή πολλαπλότητας του συνόλου Cinfty(X,Y)
Επιβλέπουσα: Μ. Παπατριανταφύλλου (31-3-1997)
 


1996


 
13. Καλάκος Αθανάσιος
Θεωρία De Rham και ισομορφισμός του Thom σε διανυσματικές δέσμες
Επιβλέπων: Ε. Βασιλείου (16-10-1996)
 
12. Διαμαντόπουλος Ευθύμιος
Ο χαρακτηρισμός Eberlein-Smulian των ασθενώς συμπαγών υποσυνόλων χώρων Banach και μελέτη της ασθενούς συμπάγειας σε χώρους μέτρων
Επιβλέπων: Σ. Αργυρός (31-5-1996)
 
11. Πολύζος Γεώργιος
Θεώρημα Hindman, επεκτάσεις του και εφαρμογές στη θεωρία χώρων Banach
(2-2-1996)



1995



 
10. Σταματόπουλος Ιωάννης
Ταυτόχρονη τριγωνοποίηση τελεστών
Επιβλέπων: Α. Κατάβολος (3-10-1995)
 
9. Ανδρεάδης Θεόδωρος
Τα θεωρήματα ισομορφισμού του Dolbeault και δυϊκότητας του Serre
Επιβλέπων: Τ. Χατζηαφράτης (26-9-1995)
 
8. Μαυρογιάννης Νικόλαος
Σχέσεις αλγεβρικής εξάρτησης
(25-9-1995)
 
7. Κατσίκης Ιωάννης
Δράσεις ομάδων επί δένδρων
(21-9-1995)
 
6. Μπίρμπας Δημήτριος
Ομαλές ημινόρμες και ιδιότητα Q
Επιβλέπουσα: Μ. Φραγκουλοπούλου (21-9-1995)
 
5. Τσακίρη Χρυσάνθη
Η συνθήκη Mittag-Leffler αι ο μηδενισμός του Lim1
Επιβλέπων: Α. Ζαχαρίου (21-9-1995)
 
4. Μητσακάκης Νικόλαος
Το θεώρημα εμφύτευσης του Higman στη Συνδυαστική Θεωρία Ομάδων
(14-9-1995)
 
3. Σμυρλής Γεώργιος
Baire-1 συναρτήσεις
Επιβλέπων: Σ. Μερκουράκης (1-9-1995)
 
2. Συκιώτης Μιχαήλ
Αυτομορφισμοί ελευθέρων ομάδων και μελέτη των σταθερών σημείων τους
Επιβλέπων: Ε. Ράπτης (30-6-1995)
 

1. Γαλάνης Γεώργιος
Προβολικά όρια πολλαπλοτήτων Banach
Επιβλέπων: Ε. Βασιλείου (25-5-1995)