ΤΜΗΜΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ Η/Υ

Στο Τμήμα Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Αθηνών λειτουργεί Εργαστήριο Υπολογιστών. Βρίσκεται στον τρίτο όροφο του κτηρίου του Τμήματος και διαθέτει 3 πλήρως εξοπλισμένες αίθουσες διδασκαλίας την αίθουσα Α, την αίθουσα Β την αίθουσα Γ. Υπάρχει επίσης  η αίθουσα Δ που βρίσκεται σε φάση σχεδιασμού.  Τα εργαστήρια  βασίζονται για την ομαλή λειτουργία τους στον θεσμό των επιτηρητών (εθελοντές  φοιτητές του τμήματος , προπτυχιακοί κατά βάση).

Το εργαστήριο Υπολογιστών του Τμήματος έχει ως στόχο:

1. Να καλύπτει τις ανάγκες του τμήματος για την διδασκαλία μαθημάτων που έχουν σχέση με υπολογιστές.
  2. Να δίνει την δυνατότητα στους φοιτητές του τμήματος για την υλοποίηση εργασιών που χρειάζονται την χρήση Η/Υ.
  3. Να παρέχουν την δυνατότητα εξοικείωσης με τους Η/Υ σε όλους τους φοιτητές.
  4. Να τους βοηθάνε στην έρευνα τους με την δυνατότητα πρόσβασης στο διαδίκτυο.
  5. Να επιτρέπουν στους φοιτητές να χρησιμοποιούν τις δωρεάν υπηρεσίες του διαδικτύου.
  6. Την διεξαγωγή σεμιναρίων για την επιμόρφωση των μελών του τμήματος πάνω στις νέες τεχνολογίες