ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗ ΛΗΨΗ ΠΤΥΧΙΟΥ

Στη συνέλευση της Τρίτης, 21 Μαρτίου 2023, αποφασίστηκαν οι παρακάτω μεταβολές στο Προπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών για φοιτητές με έτος εγγραφής έως και το Ακαδημαϊκό Έτος 2019-2020. Οι μεταβολές αναφέρονται στις προϋποθέσεις  για την απόκτηση πτυχίου, και είναι προς την κατεύθυνση της αύξησης της ευελιξίας στην επιλογή μαθημάτων της Δέσμης Διδακτικής των Μαθηματικών. Συγκεκριμένα αποφασίστηκε:

1. Η διατύπωση της προϋπόθεσης αρ. 5, της παρ. 6.2.2, σελ. 121 του Οδηγού Σπουδών του Παλαιού Προγράμματος Σπουδών που αφορά μαθήματα Δέσμης Διδακτικής των Μαθηματικών για λήψη πτυχίου αντικαθίσταται ως εξής:

«Κάθε φοιτητής είναι υποχρεωμένος επίσης να εξεταστεί επιτυχώς σε τουλάχιστον 3 μαθήματα από τη Δέσμη Διδακτικής με τον εξής περιορισμό: Το πολύ 2 από τα μαθήματα της Ομάδας Παιδαγωγικών Ψυχολογίας και Κοινωνιολογίας της Εκπαίδευσης μπορούν να υπολογιστούν στον ελάχιστο αριθμό μαθημάτων για την απόκτηση πτυχίου. »

2. Προστίθεται στον οδηγό σπουδών η εξής μεταβατική διάταξη:

«Για το Ακαδημαϊκό Έτος 2022-23 οι προϋποθέσεις για την απόκτηση πτυχίου, όσον αφορά μαθήματα της Δέσμης Διδακτικής των Μαθηματικών, καλύπτονται αν ο φοιτητής έχει εξεταστεί επιτυχώς σε τουλάχιστον 3 μαθήματα της Δέσμης Διδακτικής των Μαθηματικών χωρίς άλλους περιορισμούς. Η διάταξη αυτή ισχύει για όσους φοιτητές ολοκληρώσουν τις προϋποθέσεις απόκτησης πτυχίου έως και την εξεταστική περίοδο Σεπτεμβρίου 2023.»