ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ Γ. ΠΟΛΙΤΗ

ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΠΑΡΝΑΣΣΟΣ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ

ΓΙΑ ΤΙΣ ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ Γ. ΠΟΛΙΤΗ

Ὁ Φιλολογικὸς Σύλλογος Παρνασσὸς ἔχοντας ὑπόψη: 1) τὴν ἀπὸ 1.3.1934 μυστικὴ διαθήκη τοῦ ἀειμνήστου Γ. Πολίτη, 2) τὶς διατάξεις τῶν ἄρθρων 56 καὶ 38 τοῦ Ν. 4182/2013

ΠΡΟΚΗΡΥΣΣΕΙ

διαγωνισμὸ γιὰ τὴ χορήγηση τριῶν (3) ὑποτροφιῶν γιὰ τὸ ἀκαδημαϊκὸ ἔτος 2021-2022 εἰς βάρος τῶν ἐσόδων τῆς Κληρονομίας Γ. Πολίτη γιὰ τὴ σπουδὴ τῆς Ἰατρικῆς ἢ ἄλλης Θετικῆς Ἐπιστήμης. Στὸν διαγωνισμὸ δύνανται νὰ λάβουν μέρος πρωτοετεῖς φοιτητὲς τῶν παραπάνω ἐπιστημῶν, ὁποιουδήποτε ἑξαμήνου, ἐγγεγραμμένοι στὰ δημοτολόγια τῶν Δημοτικῶν Διαμερισμάτων Ἁγ. Ἀναργύρων, Ἀγριάνων, Καλλονῆς, Κεφαλᾶ, Γκοριτσᾶς καὶ Χρυσάφων τοῦ Δήμου Θεραπνῶν τοῦ Ν. Λακωνίας. Μεταξὺ ἰσοβαθμούντων προτιμᾶται ὁ καταγόμενος ἀπὸ τὸ Δημοτικὸ Διαμέρισμα Ἁγίων Ἀναργύρων. Ὁ διαγωνισμὸς θὰ διεξαχθεῖ τὴν Παρασκευὴ 4 Φεβρουαρίου 2022 καὶ ὥρα 09:30 π.μ., στὸ κεντρικὸ μέγαρο τοῦ Φ. Συλλόγου ΠΑΡΝΑΣΣΟΣ, ἐνώπιον Τριμελοῦς Ἐπιτροπῆς. Οἱ ὑποψήφιοι θὰ ἐξετασθοῦν γραπτῶς στὴν Νεοελληνικὴ Γλῶσσα καὶ Λογοτεχνία καὶ σὲ δύο ἀκόμη μαθήματα, ὅπως ὁρίζεται παρακάτω, ἐπὶ τῆς ὕλης τῶν πανελληνίων ἐξετάσεων: 1) Γιὰ τὶς Θετικὲς καὶ Τεχνολογικὲς Ἐπιστῆμες στὰ Μαθηματικά (Προσανατολισμοῦ) καὶ τὴ Φυσική (Προσανατολισμοῦ). 2) Γιὰ τὶς Ἐπιστῆμες Ὑγείας καὶ Ζωῆς στὴ Χημεία (Προσανατολισμοῦ) καὶ τὴ Βιολογία (Προσανατολισμοῦ). Ἡ βαθμολογία ἐκφράζεται σὲ ἀκέραιες μονάδες σὲ κλίμακα 1 ἕως 100. Ἐπιτυχὼν θεωρεῖται ὁ ὑποψήφιος ποὺ θὰ συγκεντρώσει μέσο ὅρο βαθμολογίας καὶ τῶν τριῶν μαθημάτων, μὲ ἀναγωγὴ στὴν εἰκοσάβαθμη κλίμακα, τουλάχιστον 14.

Τὸ ποσὸν τῆς ὑποτροφίας εἶναι 200 εὐρὼ μηνιαίως καὶ ἡ διάρκειά της ἀπὸ τὴν ἔναρξη τοῦ ἀκαδημαϊκοῦ ἔτους κατὰ τὸ ὁποῖο διεξήχθη ὁ διαγωνισμός, ἕως τὸ προβλεπόμενο κανονικὸ πέρας τῶν σπουδῶν τοῦ ὑποτρόφου.

Οἱ ἐνδιαφερόμενοι καλοῦνται νὰ ὑποβάλουν αἴτηση

μὲ τὰ ἀπαιτούμενα δικαιολογητικὰ

ἀπὸ 4.10.2021 ἕως 24.1.2022,

ταχυδρομικῶς ἢ ἠλεκτρονικῶς:

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΩΝ

ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΠΑΡΝΑΣΣΟΣ

Πλατεῖα Ἁγ. Γεωργίου Καρύτση 8, 10561 Ἀθήνα -  e-mail: ℓsparnas@otenet.gr

Πληροφορίες: 210 3221917, ἐσωτ. 203 ἢ στὴν ἱστοσελίδα: www. ℓsparnas.gr

Ἀπαιτούμενα δικαιολογητικά:

1) Ἔντυπο αἰτήσεως[1].

2) Πιστοποιητικὸ Δήμου, στὸ ὁποῖο θὰ ὁρίζεται ἡ ἐντοπιότητα.

3) Ἀντίγραφο ἀπολυτηρίου Λυκείου.

4) Πιστοποιητικὸ ἐγγραφῆς σὲ Ἀνώτατη Σχολή.

5) Ὑπεύθυνη Δήλωση τοῦ ὑποψηφίου ὅτι δὲν λαμβάνει ἄλλη ὑποτροφία.

6) Ἀντίγραφο ποινικοῦ μητρώου τύπου Β΄.

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ                                                                   Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΥΣ

ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ Λ. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΠΟΥΛΟΣ                                                  ΜΑΚΗΣ Ν. ΦΩΚΑΣ

Καθηγητὴς Πανεπιστημίου                                                      Νομικός-Οἰκονομολόγος

[1] Τὸ ἔντυπο αἰτήσεως εἶναι ἀνηρτημένο στὴν ἱστοσελίδα: www.ℓsparnas.gr