ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ SEEMOUS

Στα πλαίσια της προετοιμασίας για τον διαγωνισμό SEEMOUS 2022, θα γίνουν μαθήματα προετοιμασίας για κάθε ενδιαφερόμενο φοιτητή. Στον διαγωνισμό αυτόν μπορούν να συμμετέχουν μόνο φοιτητές των δύο πρώτων ετών.

Τα μαθήματα θα γίνονται στην αίθουσα Γ32 τα επόμενα Σάββατα. Οι ώρες και οι ομιλητές θα ανακοινώνονται έγκαιρα στη σελίδα

eclass.uoa.gr/courses/MATH206/

Οι ενδιαφερόμενοι φοιτητές καλούνται να γραφτούν σε αυτήν και να την ελέγχουν περιοδικά.

Τα πρώτα μαθήματα είναι τα εξής.

Σάββατο 23 Οκτωβρίου, 13:00-16:00. Ιάσονας Προδρομίδης
Κυριακή 24 Οκτωβρίου, 14:00-17:00. Ιάσονας Προδρομίδης
Σάββατο 6 Νοεμβρίου. Σωτήρης Αρμενιάκος

Ο SEEMOUS (South-Eastern European Mathematics Olympiad for University Students) είναι ένας μαθηματικός διαγωνισμός που αφορά πρωτοετείς και δευτεροτείς φοιτητές. Ξεκίνησε το 2007  και  αποκτά σιγά σιγά όλο και περισότερο κύρος στους μαθηματικούς κύκλους. Οι φοιτητές διαγωνίζονται μια ημέρα σε 4 προβλήματα και αφορούν κυρίως την ύλη του Απειροστικού Λογισμού και της Γραμμικής Άλγεβρας και δευτερευόντως της Βασικής Άλγεβρας, της Πραγματικής Ανάλυσης, της Συνδυαστικής, και της Θεωρίας Αριθμών. Ο διαγωνισμός, κάτω από κανονικές συνθήκες, διεξάγεται το πρώτο δεκαήμερο του Μαρτίου. Στα τέλη Ιανουαρίου γίνεται στο τμήμα μας προκριματικός διαγωνισμός από τον οποίο προκύπτει η ομάδα που εκπροσωπεί το Τμήμα στον SEEMOUS.

Οι διακρίσεις φοιτητών μας στον διαγωνισμό ως τώρα καταγράφονται στη σελίδα

www.math.uoa.gr/diakriseis_melon_tmimatos/seemous/