ΨΗΦΙΣΜΑ ΤΟΥ ΤΟΜΕΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΙΑΚΗΣ ΕΡΕΥΝΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΩΛΕΙΑ ΤΟΥ ΟΜΟΤΙΜΟΥ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥ ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΗ

Με μεγάλη μας θλίψη λάβαμε την είδηση της απώλειας του Ομότιμου Καθηγητή του Τμήματος Μαθηματικών, εξαιρετικού και πολύ αγαπητού συναδέλφου μας, Χαράλαμπου Χαραλαμπίδη.

Ο εκλιπών ήταν ένας πολύ καλός και αφοσιωμένος ακαδημαϊκός δάσκαλος, εξαίρετος επιστήμονας, ενεργός ερευνητικά από την αρχή έως το τέλος της σταδιοδρομίας του, και σημαντική φυσιογνωμία του Τομέα Στατιστικής και Επιχειρησιακής Έρευνας. Στη διάρκεια της πολυετούς καριέρας του, δίδαξε πολλά προπτυχιακά και μεταπτυχιακά μαθήματα του Τμήματος Μαθηματικών, ανέλαβε διοικητικές θέσεις, οργάνωσε συνέδρια, συνέγραψε διδακτικά βιβλία, πρωτοστάτησε στην καθιέρωση της Στατιστικής επιστήμης με τη δημιουργία του Ελληνικού Στατιστικού Ινστιτούτου και με το συνολικό του έργο τίμησε το ρόλο του ως Καθηγητή, ακαδημαϊκού δασκάλου και Δημόσιου Λειτουργού.

Ο Χαράλαμπος Χαραλαμπίδης, πτυχιούχος Μαθηματικών (1969) και Διδάκτορας Μαθηματικής Στατιστικής (1972), προσελήφθη ως βοηθός (1971) και ανελίχθη στην ανώτερη βαθμίδα του Καθηγητή (1987) στο Εθνικό και Καπoδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών. Υπηρέτησε ως επισκέπτης επίκουρος καθηγητής στο Πανεπιστήμιο McGill του Μόντρεαλ του Καναδά (1972-73), ως επισκέπτης αναπληρωτής καθηγητής στο Πανεπιστήμιο Temple της Φιλαδέλφειας της Αμερικής (1985-86) και ως επισκέπτης καθηγητής στο Πανεπιστήμιο Κύπρου (1995-96, 2003-04, 2007-08, 2010-11). Έχει συγγράψει 5 βιβλία στην Ελληνική και 4 βιβλία στην Αγγλική γλώσσα και έχει δημοσιεύσει περισσότερα απο 60 άρθρα σε διεθνή επιστημονικά περιοδικά. Από το 2010 ήταν Ομότιμος Καθηγητής του Τομέα Στατιστικής και Επιχειρησιακής Έρευνας.

Οι μαθητές του, οι συνεργάτες του, οι συνάδελφοί του θα τον θυμόμαστε με βαθύ σεβασμό και εκτίμηση για όσα προσέφερε στο Τμήμα Μαθηματικών, για την εργατικότητά του, την αυστηρότητα και την αφοσίωση στο Τμήμα μας, με την οποία πορεύθηκε καθόλη τη διάρκεια της θητείας του σε αυτό, για το ανθρώπινο πρόσωπό του, τη διάθεσή του να βοηθήσει και να καθοδηγήσει, πάντα προσιτός και φιλικός προς όλα τα μέλη της ακαδημαϊκής κοινότητας. Θα αποτελεί πάντα στη μνήμη μας λαμπρό παράδειγμα ανθρώπου με υψηλή αίσθηση του καθήκοντος, που έβλεπε το ρόλο του Καθηγητή Πανεπιστημίου ως λειτούργημα, το οποίο προσπαθούσε να υπηρετήσει σε όλες του τις διαστάσεις, με όλες του τις δυνάμεις.

Τα μέλη του Τομέα αποφάσισαν:
• Να εκφράσουν τα θερμά τους συλλυπητήρια στην οικογένεια του αείμνηστου συναδέλφου
• Να κατατεθεί στεφάνι στη μνήμη του κατά την εξόδιο ακολουθία
• Να αναρτηθεί το παρόν ψήφισμα στην ιστοσελίδα του Τμήματος Μαθηματικών

Η Διευθύντρια του Τομέα Στατιστικής και Επιχειρησιακής Έρευνας,