ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ERASMUS+ - ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟ ΕΤΟΣ 2024-25

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ERASMUS+

Με το παρόν προσκαλούνται οι φοιτητές του Τμήματος Μαθηματικών ΕΚΠΑ να υποβάλουν αιτήσεις συμμετοχής στο πρόγραμμα ERASMUS+  για το ακαδημαϊκό έτος 2024-25. (Περισσότερες πληροφορίες για ERASMUS+ στο σύνδεσμο http://www.interel.uoa.gr/erasmus.html)

Οι οικονομικά επιχορηγούμενες θέσεις είναι όσες αναφέρονται στον Πίνακα των Συνεργαζόμενων Πανεπιστημίων.
-Μπορούν να επιλεγούν φοιτητές όχι μόνο για ένα εξάμηνο αλλά και για ολόκληρο το ακαδημαϊκό έτος 2024-25.
-Οι φοιτητές που έχουν ήδη επιλεγεί μέσω της πρόσκλησης  για τα πανεπιστήμια του CIVIS (Νοέμβριος 2023) μπορούν να κάνουν αίτηση και μέσω της παρούσας πρόσκλησης, αλλά ΜΟΝΟ για διαφορετικό εξάμηνο από αυτό που έχουν ήδη επιλεγεί.

• ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΕΩΝ:

Παρασκευή  15 Μαρτίου 2024, 23:55

• Τρόπος υποβολής αιτήσεων:
  1. Εγγραφή στην e-class στο “μάθημα” Erasmus+,
  2. Μελέτη του Πίνακα των Συνεργαζομένων Πανεπιστημίων που βρίσκεται στην επιλογή  Έγγραφα,
  3. Λήψη και συμπλήρωση της αίτησης συμμετοχής που βρίσκεται στην επιλογή Έγγραφα,
  4. Τα απαιτούμενα δικαιολογητικά μαζί με την αίτηση συμμετοχής θα υποβάλλονται σε ηλεκτρονική μορφή (σκαναρισμένα) στην επιλογή Εργασίες της e-class.

• Δικαιολογητικά
  1. Προπτυχιακοί και Μεταπτυχιακοί φοιτητές
    1. Βεβαίωση αναλυτικής βαθμολογίας καθώς και ο μέσος όρος βαθμολογίας με βάση την αναλυτική βαθμολογία του/της φοιτητή/τριας  με βάση την αναλυτική βαθμολογία του/της φοιτητή/τριας έως και την τελευταία εξεταστική περίοδο πριν την αίτησή του/της για μετακίνηση Erasmus.
    2. Επίπεδο γνώσης της γλώσσας διδασκαλίας στο Πανεπιστήμιο υποδοχής (τίτλος επιπέδου Β2 ή ανώτερου) που θα φαίνεται από σχετικό Πιστοποιητικό γλωσσομάθειας.
  2. Υποψήφιοι Διδάκτορες: Πιστοποιητικό γλωσσομάθειας, βεβαιώσεις αναλυτικής βαθμολογίας του προπτυχιακού και του μεταπτυχιακού προγράμματος σπουδών, εισήγηση Τριμελούς Επιτροπής.

Στο πρόγραμμα ERASMUS+ μπορούν να συμμετέχουν φοιτητές οι οποίοι είναι:

• Έλληνες υπήκοοι ή υπήκοοι άλλων χωρών εγγεγραμμένοι σε κανονικό πρόγραμμα σπουδών στο Πανεπιστήμιο Αθηνών, σε προπτυχιακό, μεταπτυχιακό ή διδακτορικό επίπεδο.
  • Φοιτητές εγγεγραμμένοι τουλάχιστον στο δεύτερο έτος των προπτυχιακών σπουδών τους τη στιγμή που υποβάλλουν την αίτηση.
  • Φοιτητές που έχουν ήδη μετακινηθεί με το πρόγραμμα ERASMUS για σπουδές είναι επιλέξιμοι να μετακινηθούν ξανά με το πρόγραμμα ERASMUS+ εφόσον το συνολικό διάστημα μετακίνησης δεν υπερβαίνει τους 12 μήνες (συνυπολογίζεται το παλιό και το νέο διάστημα) ανά κύκλο σπουδών. Θα έχουν όμως χαμηλή προτεραιότητα σε σχέση με τους υπόλοιπους φοιτητές.
  • Οι φοιτητές του ΕΚΠΑ που έχουν τόπο καταγωγής και μόνιμης κατοικίας τους τη χώρα στην οποία θέλουν να μεταβούν με το πρόγραμμα ERASMUS+ θα έχουν χαμηλή προτεραιότητα στην επιλογή.

Βασικά Κριτήρια Επιλογής

• Προπτυχιακοί φοιτητές
  1. Επίπεδο γλώσσας: Πιστοποιητικό γλωσσομάθειας όπως στον προηγούμενο κατάλογο.
  2. Αριθμός μαθημάτων: Οι προπτυχιακοί φοιτητές δικαιούνται να συμμετάσχουν στο πρόγραμμα ERASMUS+ μόνο αν τη στιγμή που κάνουν αίτηση για μετακίνηση ERASMUS έχουν εξεταστεί επιτυχώς σε τόσα μαθήματα όσα αντιστοιχούν αριθμητικά σε ένα έτος σπουδών. Οι φοιτητές που βρίσκονται στο τελευταίο έτος φοίτησης ή είναι επί πτυχίω, έχουν δικαίωμα συμμετοχής στο πρόγραμμα μόνο αν χρωστούν ικανό αριθμό μαθημάτων τα οποία να αντιστοιχούν σε τουλάχιστον 30 Πιστωτικές Μονάδες (ECTS credits), ώστε να έχουν μεγαλύτερη δυνατότητα επιλογής και αναγνώρισης μαθημάτων από το πρόγραμμα του Πανεπιστημίου Υποδοχής.
  3. Μέσος όρος βαθμολογίας: Υπολογίζεται ο μέσος όρος βαθμολογίας του φοιτητή στα μαθήματα στα οποία έχει εξεταστεί επιτυχώς έως τη στιγμή που κάνει αίτηση για μετακίνηση ERASMUS, με βάση την αναλυτική του βαθμολογία κατά την τελευταία εξεταστική περίοδο.
  4. Προαπαιτούμενα μαθήματα: Ο φοιτητής που επιθυμεί να συμμετάσχει στο πρόγραμμα ERASMUS+ πρέπει να έχει εξεταστεί επιτυχώς στα μαθήματα 101. ΑΠΕΙΡΟΣΤΙΚΟΣ ΛΟΓΙΣΜΟΣ 1, 121. ΓΡΑΜΜΙΚΗ ΑΛΓΕΒΡΑ 1, 122. ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ Ι, 201. ΑΠΕΙΡΟΣΤΙΚΟΣ ΛΟΓΙΣΜΟΣ 2, έως τον Φεβρουάριο 2023. Επιπλέον προσόν (όχι προαπαιτούμενο) είναι η επιτυχής εξέταση στα μαθήματα 109. ΘΕΜΕΛΙΑ ΤΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ και 141. ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ I, έως τον Φεβρουάριο 2024.
  • Μεταπτυχιακοί φοιτητές
  1. Επίπεδο γλώσσας: Όπως και οι προπτυχιακοί φοιτητές.
  2. Αριθμός μαθημάτων: Οι φοιτητές μεταπτυχιακών προγραμμάτων σπουδών πρέπει να έχουν ολοκληρώσει επιτυχώς το πρώτο εξάμηνο των σπουδών τους σύμφωνα με το πρόγραμμα σπουδών του εκάστοτε μεταπτυχιακού προγράμματος, ώστε να είναι σε θέση να υποβάλουν αίτηση για το ακαδημαϊκό έτος 2024-25.
  3. Μέσος όρος βαθμολογίας: Υπολογίζεται ο μέσος όρος βαθμολογίας του μεταπτυχιακού φοιτητή στα μαθήματα στα οποία έχει εξεταστεί επιτυχώς έως τη στιγμή που κάνει αίτηση για μετακίνηση ERASMUS, με βάση την αναλυτική του βαθμολογία έως και την τελευταία εξεταστική περίοδο.
  • Υποψήφιοι Διδάκτορες
  1. Επίπεδο γλώσσας: Όπως και οι μεταπτυχιακοί φοιτητές.
  2. Αιτιολογημένη εισήγηση Τριμελούς Επιτροπής: Στην εισήγηση θα αναγράφεται το θέμα της διατριβής και θα βεβαιώνεται ότι το πρόγραμμα που θα ακολουθήσει ο υποψήφιος στο εξωτερικό θα αποτελέσει μέρος της ερευνητικής του εργασίας για την εκπόνηση διδακτορικής διατριβής, καθώς και ότι θα προσμετρηθεί στο συνολικό χρόνο των σπουδών του.
  3. Βαθμός Πτυχίου και Μεταπτυχιακού Διπλώματος Ειδίκευσης.

ΠΡΟΣΟΧΗ :

Να μελετηθεί ο πίνακας με τα συνεργαζόμενα πανεπιστήμια.

Κύκλοι σπουδών: 1 = Προπτυχιακά, 2 = Μεταπτυχιακά, 3 = Διδακτορικό

Οι προπτυχιακοί φοιτητές αντιστοιχούν  ΜΟΝΟ στον κύκλο σπουδών 1  (9η στήλη του πίνακα),  και το πιστοποιητικό γλωσσομάθειας που θα καταθέσουν πρέπει να καλύπτει τη γλώσσα διδασκαλίας του Πανεπιστημίου Υποδοχής (10η στήλη του πίνακα).