ΑΠΩΛΕΙΑ Π. ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗ ΚΑΘΗΓΗΤΗ Ι. ΑΡΑΧΩΒΙΤΗ

Το Τμήμα Μαθηματικών πενθεί την απώλεια του π. Αναπληρωτή Καθηγητή Ιωάννη Αραχωβίτη, που έφυγε από τη ζωή την Παρασκευή 10 Ιουλίου 2020.

Ο Ιωάννης Αραχωβίτης αρχικά χρημάτισε βοηθός στην Έδρα της Γεωμετρίας της Φυσικομαθηματικής Σχολής του Παν/μιου Αθηνών. Διδάκτωρ των Μαθηματικών μετέπειτα, υπηρέτησε ως Επιμελητής της Β' έδρας Μαθηματικών και κατόπιν εντάχθηκε ως Επίκουρος Καθηγητής στον Τομέα Άλγεβρας και Γεωμετριας του Τμήματος Μαθηματικών της
Σχολής Θετικών Επιστημών. Εξελέγη Αναπληρωτής Καθηγητής και αφυπηρέτησε ως μέλος του Τομέα Διδακτικής και Μεθοδολογίας των Μαθηματικών.

Όλοι οι συνάδελφοι θυμούνται τον Γιάννη Αραχωβίτη ως  μια ευγενική φυσιογνωμία, με το πάθος της μεταλαμπάδευσης της γνώσης στους φοιτητές του.

Η νεκρώσιμη ακολουθία θα τελεστεί τη Δευτέρα 13 Ιουλίου 2020, ώρα 12 μμ, στο Νεκροταφείο Καλλιθέας.