ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

ANNOUCEMENT FOR MULTIPLE POSTDOCTORAL RESEARCH FELLOWSHIPS AT THE SINGAPORE UNIVERSITY OF TECHNOLOGY AND DESIGN (SUTD)

Applications are invited for multiple postdoctoral Research Fellowships at the Singapore University of Technology and Design (SUTD), the fourth autonomous and public university in Singapore. SUTD was founded in 2009 in collaboration with MIT with the aim of creating a leading university in design, engineering, technology, and architecture.

Successful candidates will collaborate with Associate Professor Georgios Piliouras and Assistant Professor Antonios Varvitsiotis, conducting research at the interface of multi-agent learning, dynamics, and mathematical optimization. There are no teaching obligations associated with these positions.

The positions offer competitive remuneration (after tax salary of 62000 - 80000 Singapore Dollars per year - approximately 45000 - 52000 Euros)
commensurate with experience. SUTD is based in Singapore, consistently ranked as one of the best places in the world to live and work.

The initial appointment is for one year with the possibility of extension. The starting date is flexible.
Applications (consisting of cover letter and CV) should be sent to antonios@sutd.edu.sg.