ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

20O ΒΗΜΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟΥ ΦΟΙΤΗΤΗ - ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΟΜΙΛΙΑ: ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ - ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΚΛΗΣΕΙΣ

Τρίτη 22 Μαρτίου 2022

Η πρόκληση της μετάβασης των νέων από την εκπαίδευση στην απασχόληση και η στήριξή τους στη διαδικασία αυτή βρίσκεται υψηλά στις προτεραιότητες των δραστηριοτήτων του Τιτάνα. Στο πλαίσιο αυτό ο Τιτάνας έχει αναπτύξει μια ιδιαίτερα εποικοδομητική συνεργασία με την ακαδημαϊκή κοινότητα, που περιλαμβάνει προγράμματα εκπαίδευσης και κατάρτισης μέσω πρακτικής άσκησης, διοργάνωση ενημερωτικών εκδηλώσεων από κοινού με εκπαιδευτικά ιδρύματα, επισκέψεις στα πανεπιστήμια, υλοποίηση εκπαιδευτικών προγραμμάτων στους χώρους των εργοστασίων, συνεργασία με φοιτητικές πρωτοβουλίες κοκ.
To «Βήμα του Μεταπτυχιακού Φοιτητή» είναι ένας θεσμός που δημιουργήσαμε το 2002, στο πλαίσιο της Εταιρικής Κοινωνικής Ευθύνης της Εταιρίας, με την ευκαιρία της συμπλήρωσης ενός αιώνα λειτουργίας του Ομίλου μας.
Στόχος του θεσμού είναι η επίτευξη ουσιαστικού διαλόγου ανάμεσα σε μεταπτυχιακούς φοιτητές και εκπροσώπους της επιχειρηματικής κοινότητας, οι οποίοι μεταφέρουν προσωπική και εταιρική τεχνογνωσία και εμπειρία, για την καλύτερη προετοιμασία των αυριανών  στελεχών με ευρύτερες γνώσεις και σύγχρονες αντιλήψεις για την είσοδό τους στον επαγγελματικό στίβο.
Περισσότερες πληροφορίες για το Βήμα του Μεταπτυχιακού Φοιτητή μπορείτε να διαβάσετε εδώ.

www.titanpostgraduateforum.gr