ΚΑΛΟ ΕΞΑΜΗΝΟ

Αγαπητοί συνάδελφοι  και φοιτητές,
η εξέταση των μαθημάτων του χειμερινού εξαμήνου ολοκληρώθηκε. Η καθολική εξέταση εξ αποστάσεως ήταν μια πρωτόγνωρη  εμπειρία τόσο για τους διδάσκοντες όσο και για τους φοιτητές. Όλοι οι διδάσκοντες αντιμετωπίσαμε τις εξετάσεις αυτές με το άγχος της νέας διαδικασίας και με φόβο όλων των πραγμάτων που θα μπορούσαν να πάνε στραβά. Δεν θα ήταν κακό να αναλογιστούμε ότι το ίδιο άγχος και μεγαλύτερο είχαν οι φοιτητές. Θα ήθελα να παρακαλέσω στις επόμενες εξετάσεις - αν γίνουν με τον ίδιο τρόπο - να προσπαθήσουμε να βοηθήσουμε τους φοιτητές σε αυτό. Θεωρώ ότι βοηθάει να είναι γνωστές εκ των προτέρων οι συνθήκες της εξέτασης αλλά και ο τρόπος βαθμολογίας των φοιτητών.

Συνεχίζοντας, ένα μεγάλο μέρος των διδασκόντων με έχει διαβεβαιώσει ότι θα λάβει κάθε μέτρο ώστε να μην αποκλειστεί κανείς από τις εξετάσεις αυτές για τεχνικούς λόγους. Άλλωστε είναι σαφές και στους διδάσκοντες ότι τεχνικές δυσκολίες μπορεί να συμβούν σε όλους.

Θα ήθελα να παρακαλέσω τους διδάσκοντες στο μέτρο του δυνατού να ακολουθούν τις πρακτικές που συνήθως γίνονται στο τμήμα μας στην εξέταση με φυσική παρουσία.  Για παράδειγμα στις ώρες γραφείου του ο κάθε καθηγητής θα μπορούσε να δείχνει το ηλεκτρονικό γραπτό (υπάρχουν όλα στην e-class) στον φοιτητή (μοιράζοντας την οθόνη του για παράδειγμα) ώστε ο φοιτητής να καταλαβαίνει τι λάθη έκανε και τι πήγε στραβά.

Αγαπητοί φοιτητές θέλω να σας διαβεβαιώσω ότι το διδακτικό προσωπικό του τμήματος είναι μαζί σας και όχι εναντίον σας και επιθυμεί πέρα από κάθε άλλο να σας βοηθήσει στις σπουδές σας.

Με τις καλύτερες ευχές μου για το νέο εξάμηνο
Αριστείδης Κοντογεώργης